Кава з Бразилії: особливості, виробництво, найкращі види і сорта
Бразилія відома як гігант кавового виробництва. Це однозначний і очевидний лідер галузі, який створює приблизно третину всього обсягу цієї продукції (якщо точніше 25-35 % залежно від урожаю в конкретний рік). Слід визнати, що за якістю вона різна, але загалом відверто поганою кава з Бразилії практично не буває.
Загальна площа місцевих плантацій – приблизно 2,7 млн. га. Основна частина їх розташована на південному сході країни, у регіонах Мінас-Жерайс, Сан-Пауло, Парана. Вирощуванню кави тут сприяє клімат – сонячних днів багато, дощів теж вистачає. Більшість плантацій рівнинні чи горбисті, однак є виняток – Серра-ду-Капарао, де кава росте на висоті приблизно 1,5 км.
Історія
Кава опинилась у Бразилії в 1727 році – саме тоді португалець Франциско да Мело Пальєта привіз туди перші саджанці. Легенда свідчить, що португальці хотіли вирощувати каву у своїх колоніях, як це робила Франція у Гвіані. Проте місцева влада відмовилася ділитися зернами, не бажаючи, аби хтось засіяв ними плантації в іншій країні. Тоді португальські керівники доручили Пальєті видобути зерна якимось іншим чином, тобто, по суті, нелегально.
Це спецзавдання португалець виконав просто блискуче. Він спокусив дружину губернатора, а вона на радостях подарувала Франциско кущ кави, яку й привезли до Бразилії. Після цього каву в країні вирощували для потреб колонізаторів і частково для місцевих жителів. Територія Бразилії досить велика, і пізніше виявилося, що вона може ділитися якісною кавою з іншими країнами.
Ближче до середини 19 століття в Америці і Європі стався своєрідний кавовий бум. У результаті попит на бразильську каву швидко наростив обертів і країна стала однією з головних у світі постачальників зерен, що бадьорять. Уже тоді дана галузь господарства стала займати найважливіше місце в економіці держави, а місцева кава становила 40 % усього ринку.
Наступний бум стався приблизно з 1880 по 1930 роки. Ближче до кінця цього періоду Бразилія фактично стала монополістом на світовому кавовому ринку, адже вона виробляла вже 80 % зернової сировини! Пізніше в неї з'явилися гідні конкуренти, але це зовсім інша історія.
У 1990-ті люди в усьому світі стали набагато вимогливішими щодо якості цієї продукції. На той момент виробництво кави в Бразилії було надто вже конвеєрним. Тоді виник конфлікт із низкою держав, які, зокрема, мали претензії до занадто високих експортних квот. Однак пізніше виробники налагодили і якість виробництва, де вже використовуються найбільш передові технології.
Кава в Бразилії: виробництво
З виробництва зеленої кави Бразилія останнім часом стала безумовним світовим лідером. Провідна позиція в неї в експорті і арабіки, і розчинної кави. Загалом у країні налічується понад 220 000 кавових господарств. Там переважає сухий спосіб обробки – коли зерна відокремлюють від м'якоті, залишаючи сушити на сонці.
Проте близько 10 % господарств застосовують дорожчий “мокрий” метод, який має невеликі переваги над сухим, оскільки смак напою виходить чистішим. Ідеться про те, що в такому випадку зерна не встигають просочитися соком з м'якоті. Спочатку зовнішня оболонка відокремлюється за допомогою циліндрових або дископодібних механізмів. Потім зерна промиваються, причому здорові опиняються внизу, а пошкоджені й хворі спливають, завдяки чому їх легко видалити. Далі залишається прибрати рештки слизу і м'якоті – для цього використовують спеціальні басейни, наповнені ферментним розчином. Варто зауважити, що зазвичай вологий метод обробки доцільно використовувати для арабіки вищого ґатунку.
Ферми також відрізняються одна від одної за площею й методами обробки. Деякі займають менше 10 гектарів, у той час як інші набагато більші, часом навіть понад 2000 га. Дрібних найбільше – майже 90 %, а загальна кількість плантацій вражає уяву – 300 тисяч.
Примітно, що сьогодні бразильські фермери роблять ставку не на кількість, а на якість продукту. Тому вони намагаються вирощувати в невеликій кількості сорти з найбільш приємним смакоароматичним букетом. Відіграє свою роль і величезна різноманітність регіонів з їх унікальним кліматом та рельєфом. Завдяки цьому асортимент кавових смаків справді вражає.
Споживання
Бразильці не лише експортують каву і заробляють на ній. Вони також люблять вживати напій, будучи затятими кавоманами. Жителі країни вживають у середньому від 4,8 до 5,8 кг кави на душу населення на рік, а за загальною кількістю Бразилія – абсолютний світовий лідер з показником 2 191 596 тонн на рік.
При цьому цікавий факт полягає в тому, що для себе вони залишають найгірші сорти, а найкращі відправляють на експорт. Крім того, у країні діє заборона на імпорт необсмаженої кави. Це змушує місцеві кав'ярні використовувати тільки місцеве зерно. До речі, за еспресо тут потрібно заплатити приблизно 5,1 бразильських реалів, що еквівалентно сумі близько 29 грн., а за капучино – 7,3 BRL (38-39 UAH).
Найбільше бразильці люблять мелену каву – згідно з даними Консорціуму дослідницької кави, її обирає 81 % населення країни. В останні роки споживання напою, що бадьорить, тільки збільшується, навіть незважаючи на пандемію Covid-19. Найбільше споживає каву південно-східний регіон – 45 % загальної цифри по країні.
Види і сорти бразильської кави
Акцент у Бразилії робиться на арабіці, і це 80 % урожаю. Решта – робуста, яка може йти, зокрема, на виробництво розчинної кави. Також примітно, що необсмажені зерна робусти з Бразилії в основному закуповують європейські ресторани, кафе і бари, адже це оптимальний варіант для еспресо-блендів за ціною та якістю. З арабіки найкращими є такі сорти.
Насамперед це кава Бразилія Сантос, названа на честь порту, куди виробники відправляють продукцію на експорт морем. Характерні особливості – легка кислинка, трохи більш виражені солодкість і гіркота, а також цілий букет ароматів. Смакові нотки поєднують шоколадні й горіхові тони. Сантос додатково поділяють на Бурбон і Плоске зерно. Це один сорт, а ці підвиди відрізняються роком, коли зібраний урожай.
-
Бурбон зібраний у перші 4 роки життя дерева і вважається якіснішим. Він чудово підходить для еспресо-купажів.
-
Плоске зерно – це врожай з 5 року.
Наступний популярний сорт кави з Бразилії – Серрадо (Brazil Cerrado). Він також часто використовується для еспресо. Відмінні риси – яскравий квітковий аромат, проте дуже важливо, щоб кава була приготовлена правильно. Серрадо – це також географічна назва. У цьому регіоні клімат сухий, а площ під кавові плантації просто безліч.
Дуже люблять використовувати Серрадо італійські майстри купажування. Вони цінують хороший рівень солодкості, нотки какао, карамелі й горіхів, а також середню інтенсивність. Кислотність у нього низька. Збирають сорт у травні-серпні, висота плантацій – від 800 до 1350 м.
Ще один знаменитий сорт – Капрікорніо Санта Барбара, де останні два слова збігаються з назвою фазенди в штаті Байя. Напій на основі цього сорту є насиченим, виразним. Якщо погода під час дозрівання й збору була вологою, то ягоди кавового дерева піддають сухій обробці, якщо дощів мало – використовують мокрий метод. Також можливе використання подвійної ферментації, суть якої в депульпації кавових ягід одразу після того, як був зібраний урожай. При цьому вони містяться в так звані баки бродіння.
Урожай на фермах у Санта-Барбарі збирають з червня по вересень, через що в смаку переважають тропічні фрукти, горіх, карамель, цитрусові й обліпиха. Відмінною рисою роботи в цьому регіоні є високі екологічні стандарти.
Загальні особливості бразильської кави
Загалом для бразильської кави характерні такі особливості: низька кислотність, оксамитова текстура, горіхові, шоколадні й карамельні відтінки смаку. Можна виділити деякі особливості зовнішнього вигляду – майже всі його види зерна досить великі. Це частково пояснюється тим, що вік бразильських дерев часто значний, а чим вони старші, тим більші плоди приносять. Також це може бути пов'язано з генетичними особливостями сорту.
Постачання кави з Бразилії
Для експортованої кави використовується система оцінки, яка не залежить від того, чи можна простежити походження партії. Як і в багатьох інших країнах, шкала оцінки в Бразилії включає показники якості та розміру зерна, унаслідок чого продукту надається певна категорія.
Бразильська зернова кава найбільш затребувана на світовому ринку і частка її експорту становить близько 40 %. Цю продукцію можна зустріти на прилавках усього світу, а лідирують як її імпортери такі країни:
-
Німеччина,
-
Італія,
-
Японія,
-
США,
-
Бельгія.
Проте з розчинною кавою з Бразилії ситуація зовсім протилежна: відсоток експорту цього виду становить від 10 до 20 %. Можлива причина даного феномену полягає в тому, що для такого виробництва йде зазвичай робуста, якої тут лише близько 20 % урожаю. До того ж не вся вона призначена для переробки в розчинний продукт. Для його створення зазвичай беруть не найкращі зерна, вони гірші за формою та зовнішнім виглядом, але на смак це майже не впливає.
Місцеві фермери можуть продавати не лише зелену зернову каву, але й мелену. У таких випадках до складу часто додаються прянощі – кориця чи гвоздика. Іноді це робиться для того, щоб зробити смак глибшим, а часом – щоб згладити специфічний запах деяких сортів, вирощених на йодистому ґрунті. Прянощі змішують з подрібненими зернами і виконують роль натурального ароматизатора.
Якщо ж говорити про вартість бразильської кави, то тут ситуація дещо неоднозначна. Наприклад, через непередбачені погодні явища в Бразилії може статися неврожай, що спровокує подорожчання продукту в усьому світі. Здавалося б, до чого тут інші країни-виробники? Але закони ринку суворі – якщо в лідера криза, ціни зростають скрізь. Так було, наприклад, 1976 року, коли в Бразилії трапилися аномальні для її клімату морози. Ціна зерен тоді підскочила одразу вдвічі.
Де вигідніше купити
На ринку України представлено багато продавців подібної продукції, але лише одиниці з них є прямими імпортерами й постачальниками бразильської кави. До них входить і наша компанія Торбафуд. Ми пропонуємо найнижчу ціну завдяки тому, що уникаємо посередників, наявність яких неминуче збільшує вартість товару.
У нашому інтернет-магазині представлені найкращі сорти здатних бадьорити зерен з Бразилії. Цей продукт має великий попит і є прекрасним вибором. Якщо ви хочете купити бразильську каву недорого, звертайтесь до нашої компанії.
- На сайте