Китайський молочний чай улун: цікаві факти, користь і шкода, тонкощі заварювання
Про китайський чай улун можна розповідати годинами. У минулій статті були викладені основні факти, а тепер ми торкнемося маловідомих. Який склад цього продукту і як це відбивається на його корисних властивостях та застосуванні в медицині? Чи є від цього напівферментованого чаю шкода, які є протипоказання? Як правильно заварювати й зберігати улун? Говорити ми будемо в основному про його молочний вид як про найбільш популярний. А почнемо з цікавих маловідомих фактів.
У чому його унікальність? Маловідомі факти
Назва "улун" складається з двох китайських слів – у і лун. Вони перекладаються як "чорний дракон" (а якщо точніше, вороний). Одне з трактувань назви ми обговорювали в минулій статті – вона пов'язана з легендою. А друга прозаїчніша: через сильну ферментацію, характерну для продукту в минулі століття, при якій кожна чаїнка трохи нагадувала чорного дракона.
Другий цікавий факт – батьківщиною улунів вважають північну частину китайської провінції Фуцзянь. Технологію ферментації улунів винайшли саме тут, а якщо конкретніше – у горах Уішань. Однак пізніше виробництво перенесли на південь Фуцзяні, а також у провінцію Гуандун і на острів Тайвань.
Молочні улуни – це група ароматизованих чаїв, про які ходить чимало легенд. Деякі з них створені маркетологами. Найвідоміший сорт, який використовується при виробництві молочних улунів, – це Цзінь Сюань. Для нього характерні природні молочні нотки. Згодом став вироблятися чай зі штучною ароматизацією, він отримав назву Най Сян Цзінь Сюань. Однак варто зауважити, що іноді під цією маркою може продаватися і низькосортний продукт.
У Китаї і на Тайвані улуни часто називають "чайною досконалістю". Саме у зв'язку з цим напоєм пов'язана чайна церемонія Гун Фу Ча, яка з'явилася в Піднебесній. Вона включає увагу, зосередженість і тонкі стани духу. Тільки так можна розкрити всю внутрішню красу улунів, вважають китайці.
Цікаво знати, що для виробництва улунів збирають зріле листя. На процес виготовлення йде не один день. Тому створення такого чаю за всіма канонами також називають Гун Фу Ча, і воно є ознакою найвищої майстерності.
Хімічний склад молочного улуна
Цілком очевидно, що не лише смак і яскравий аромат – головні переваги молочного улуна. Велике значення має хімічний склад, що позитивно впливає стан здоров'я.
Ось що входить у сухий продукт. Вітаміни:
-
А – впливає на синтез білків, бере участь у формуванні кісток і зубів.
-
B1, B2, B5, B6, B12 – дуже важлива група вітамінів для жіночого здоров'я.
-
C – зміцнює імунну систему і захищає від шкідливих вірусів та бактерій.
-
D – регулює засвоєння мінералів, а також кальцію і фосфору, запобігає розвитку очних та шкірних захворювань.
-
E – надзвичайно важливий елемент для здоров'я статевої системи чоловіків і жінок.
-
K – регулює згортання крові й допомагає в лікуванні захворювань крові.
-
PP – регулює жировий і вуглеводний обмін.
Хімічні елементи:
-
калій – сприяє ясності розуму й хорошій роботі мозку, допомагає при лікуванні алергії;
-
кальцій – життєво важливий для підтримки в хорошому стані кісток і зубів;
-
залізо – оптимізує обмінні процеси, руйнує та виводить токсини;
-
магній – захищає від підвищеної стомлюваності;
-
натрій – допомагає підтримувати необхідний баланс рідини в організмі;
-
йод – особливо важливий для нормальної роботи щитоподібної залози, а також для зростання й розвитку людини;
-
фосфор – відіграє важливу роль у виробництві енергії, а також у тому, щоб м'язи і нервова система працювали правильно, підтримує кислотно-лужний баланс;
-
цинк – для зростання й відновлення м'язів, для поліпшення травлення, для боротьби з вірусами та бактеріями;
-
селен – оберігає від розвитку артриту, інфаркту й інсульту, підтримує гостроту зору, виводить з організму важкі метали (свинець та ртуть).
Є в улуні й антиоксиданти, а саме поліфеноли. І саме в цьому виді чаю найбільша концентрація ароматичних олій, звідси й такий яскравий аромат.
Корисні властивості й застосування в медицині
Головна властивість будь-якого чаю – це тонізуючий ефект, улун не виняток. Однак є в нього зовсім особливі властивості, а також ті, які характерні або для зелених, або для чорних чаїв.
-
Нервова система. Напій має на неї стимулюючу дію, а при зловживанні – збуджуючу.
-
Серцево-судинна система. Непрямо улун впливає на неї позитивно таким чином: допомагає виводити з організму тригліцериди і холестерин, що впливають на серце й судини погано.
-
ШКТ. Користь чаю улуна для травної системи пов'язана з тим, що він має бактерицидну дію і здатний виводити токсичні речовини (ефект адсорбенту).
-
Онкологія. Регулярне вживання улуна сильно знижує ризик розвитку раку, особливо шкіри і шлунка. Суть у тому, що поліфеноли сприяють знищенню ракових клітин і пригнічують їхню активацію.
-
Перешкоджання старінню. За це відповідають антиоксиданти.
У медицині чай улун особливо активно використовують для допомоги страждаючим від діабету 2 типу. Він використовується на додаток до основних медикаментів, оскільки допомагає регулювати кількість цукру й інсуліну в крові. Таким чином, можна уникнути стрибків рівня цукру, що мають катастрофічні наслідки. Дослідження 2003 року показало, що саме улун, який використовувався разом з гіперглікемічними медикаментами, найбільш ефективно регулював рівень цукру, не допускаючи його різкого падіння.
Молочний чай улун також має непогані результати в програмах для схуднення. Поліфеноли, присутні в чаї, сприяють розщепленню жирів і засвоєнню вуглеводів. Як показали дослідження, саме вони, а не кофеїн, сприяли регулюванню метаболізму й активації певних ферментів.
Шкода, протипоказання і передозування
Молочний улун можна вживати чоловікам і жінкам, але не безконтрольно. Передозуванням вважається понад 600 мл напою на день. Не завжди 600-800 мл критичні, проте це вже зона ризику, а тим більше доза понад 800 мл на добу.
Є в чаю й протипоказання.
-
Жовчнокам'яна хвороба на гострій стадії. Трапляється, що чай викликає виведення піску й кам'яних відкладень з організму. Нерідко цей процес відбувається болісно й не піддається контролю.
-
Гіпертонія. Як і зелений чай, молочний улун здатний підвищувати тиск. При гіпертонії він небезпечний.
-
Особиста непереносимість.
-
Захворювання нирок.
-
Серйозні відхилення в роботі серця.
-
Виразка й гастрит на стадії загострення. Деякі речовини, що містяться в чаї, можуть посилити запальні процеси.
-
Вживання перед сном страждаючим безсонням теж не рекомендується.
-
Вагітним жінкам китайський чай улун не рекомендується, але здебільшого через наявність кофеїну.
-
Не рекомендується вживати цей напій дітям до 3 років.
-
Якщо ви п'єте чай улун для схуднення, то не варто додавати підсолоджувачі й безконтрольно вживати калорійні солодощі.
При лактації вживання улуна має плюси й мінуси. Його виражений сечогінний ефект – це, скоріше, позитивний фактор, проте потрібно врахувати навантаження на нирки в матері-годувальниці і її дитини. Крім того, оолонг стимулює вироблення соляної кислоти, що також неоднозначно, оскільки має враховуватися стан ШКТ у мами і немовляти. Тому рекомендації щодо доречності вживання улуна повинен приймати лікар.
Можливі побічні ефекти від цього чаю спостерігаються переважно при передозуванні:
-
Часті сечовипускання.
-
Дратівливість і збуджена нервова система.
-
Розлад ШКТ.
-
Тремтіння кінцівок.
Трапляється, що при вживанні неякісного продукту, щедро присмаченого ароматизаторами, організм може "збунтуватися". Існують також дані, згідно з якими улун може вимивати кальцій з організму.
Як правильно пити молочний улун і тонкощі заварювання
Пити китайський чай улун потрібно в першій половині дня, а не перед сном. Також оптимально робити це не після їди, а до. Щоб аромат чаю якнайкраще розкрився, бажано промити чаїнки, тобто залити окропом і відразу злити воду, далі можна повторити процедуру кілька разів перш ніж почати заварювати. На процес приготування потрібно витратити лише 2-3 хвилини. Допускається і навіть бажано робити до 5 проток.
Як заварювати чай улун? Ось деякі тонкощі:
-
Оптимальна температура води для темних улунів – 85 градусів, для світлих – 60-80 градусів. Це не означає, що не потрібно доводити її до кипіння. Радше потрібно дати охолонути рідині протягом 3-4 хвилин для першої категорії і 5-7 для другої.
-
Традиційна для чаю порада – обдати чайник для заварювання окропом – актуальна й для улуна.
-
Навіть 20 секунд достатньо, щоб чай заварився. Ну а максимум, який можна тримати настій у заварнику – 3 хвилини. Якщо чекати довше, з'явиться неприємна гіркота.
-
Темний улун краще заварювати в керамічному чайнику, світлий – у порцеляновому чи скляному.
Як уже говорилося вище, чай улун хороший для схуднення, проте найкраще поєднувати його з фізичним навантаженням і вибрати відповідну дієту. На основі продукту роблять також холодні чайні коктейлі. До складу можуть входити полуниця, мандарини, диня, банани й екзотичні фрукти типу папайї і манго. Це краще, ніж заїдати улун випічкою й штучними солодощами.
Кількість калорій для різних порцій
У 100 г сухого чайного листа міститься 140 ккал. Однак з урахуванням того, скільки продукту йде на 1 порцію, виходить приблизно так:
-
Чашка 180 г – 2 ккал.
-
Склянка 245 г – 2 ккал.
-
Міні-склянка 100 г – 1 ккал.
-
1 рідка унція (30 г) – 0 ккал.
Калорійність молочного улуна наведена без урахування підсолоджувачів і близька до показника зеленого чаю.
Нюанси правильного зберігання
Жоден вид чаю не може зберігатися вічно без втрати властивостей. Зовнішній вигляд і смакоароматичні властивості поступово втрачаються. Це меншою мірою стосується витриманих улунів типу Лао Те Гуань Іня і Лао Ча Вана, у яких з часом смак навіть покращується. Однак можна постаратися продовжити термін життя інших сортів.
Для цього вдома після відкриття пачки краще пересипати вміст у герметичну баночку або коробку і помістити в темну шафу. Слідкуйте, щоб продукт не знаходився надто близько до газової плити та інших гарячих предметів. Також улун слід захистити від прямих сонячних променів і вологи.
Чи можна зберігати улун за кімнатної температури? Так, проте оптимально підтримувати рівень 2-10 градусів тепла. Якщо ж трапляється сильна спека (що в Україні, звичайно, буває), продукт слід терміново перемістити в прохолодне місце, інакше напій отримає неприємний смак соломи.
- На сайте